12 مدل کسب درآمد در سیستم های وبلاگدهی

راه‌های کسب درآمد از سایت وبلاگ‌دهی
12 مدل کسب درآمد در سیستم های وبلاگدهی

با توجه به ماهیت کاربر محور و اجتماعی بودن سرویس وبلاگدهی، مدل های درآمدی متعددی می توان برای این پروژه ها ارائه کرد.

در این مقاله به مهمترین مدل ها نگاهی خواهیم داشت:

1. آگهی

فروش آگهی یکی از روش های ساده و اولیه برای کسب درآمد از پروژه های تحت وب بوده، که سیستم های وبلاگدهی به جهت در دسترس بودن حجم بالای محتوا و تعداد بالایی از صفحات وبلاگها، فضای خوبی در اختیار مدیران و صاحبان این پروژه ها، برای درج آگهی قرار می دهند.

2. بک لینک

مشابه روش فوق، از وجود محتوا و صفحات بالا، می توان برای درج لینک های متنی استفاده کرد. که ضمن تبلیغ وبسایت مقصد، بک لینک که از اصول مهم در بهبود سئو است را، تامین می نماید.

3. ثبت نام طلایی

به این مفهوم که برای ثبت نام می توان از کاربران هزینه دریافت کرد. این هزینه می تواند یک بار برای همیشه و یا در بازه های زمانی خاص (مثلا یک ساله) باشد. این سیاست درآمدی زمانی موفق خواهد بود که سرویس ارائه شده ابعادی ویژه و منحصر بفرد داشته باشد. بعنوان مثال ابزار خاصی برای جامعه هدف ارائه شده باشد؛ مانند امکان ایجاد و اشتراک گذاری رزومه آکادمیک در جامعه هدفی مشتمل بر دانشجویان و دانشگاهیان.

4. خدمات طلایی

در این سیاست درآمدی، پس از عضوگیری، با اجرای فاز معرفی و بازاریابی، از بخشی از جامعه هدف که علاقمند به استفاده از خدمات منحصربفرد و ویژه این سرویس باشند، هزینه دریافت می شود. لازم به ذکر است که می توان این هزینه را برای مدت خاص و یا فقط یک بار از هر کاربر دریافت نمود. در این سیاست امکان معرفی و بازاریابی خدمات تجاری بیشتر بوده، شانس بهتری برای فروش خواهیم داشت.

5. ایمیل مارکتینگ

به جهت دسترسی به حجم بالایی از آدرس های ایمیل فعال، می توان از ایمیل مارکتینگ که یکی از روش های نسبتا قدیمی تبلیغات و جذب مشتری است، برای کسب درآمد استفاده نمود.

6. SMS مارکتینگ

در برخی سرویسهای وبلاگدهی که ثبت نام با استفاده از شماره موبایل انجام می گیرد، به جهت امکان دسترسی به تعداد زیادی شماره تلفن همراه فعال، می توان از ارسال پیامک در راستای اهداف تبلیغاتی استفاده نمود.

7. خرید و فروش وبلاگ

در این مدل درآمدی، وبلاگهای فعال و پرطرفدار به جهت پتانسیل تبلیغاتی و درآمدی شان، امکان مبادله خواهند داشت. سرویس دهنده می تواند بعنوان واسطه این مبادلات و یا یکی از طرفین مبادله، از آن منتفع گردد.

8. جذب هدایای مالی (Donation)

یکی از روشهایی که در سرویس های خارجی بیشتر مرسوم بوده، روش جذب کمک ها و هدایای مالی از سوی کاربران و علاقمندان به سرویس ارائه شده می باشد.

9. جذب اسپانسر

جذب اسپانسر مالی، به لحاظ دستیابی به توافق با حامی مالی قدرتمند، یکی از سخت ترین مدل های درآمدی در پروژه های تحت وب می باشد؛ که طی قراردادی، امکان استفاده از بخشی یا تمامی پتانسیل های آگهی و برندسازی وبسایت را در اختیار شخصیت حقیقی یا حقوقی دیگری قرار می دهیم.

10. سهم از فروش کاربر

در این مدل درآمدی، به کاربران اجازه می دهیم در وبلاگ خود اقدام به فروش اقلام فیزیکی یا دیجیتال کنند، و طبق توافقی، در ازای تامین امکانات و زیرساخت های این فرآیند، درصدی از فروش به سرویس دهنده تخصیص می یابد.

11. واگذاری سهام پروژه

یکی از آخرین گزینه ها برای تبدیل پروژه های تحت وب به نقدیگی، واگذاری بخشی یا کل آن به شخص حقیقی یا حقوقی دیگر است. قطعا سابقه عملکرد سرویس، میزان محتوا، رتبه الکسا، ایندکس گوگل و سایر شاخص ها در تعیین ارزش پروژه و سهام واگذار شده موثر بوده، کسب وضعیت مناسب در این شاخص ها نیاز به زمانی در حد یک سال (و بیشتر) دارد. این رویکرد در کوتاه مدت، به هیچ وجه به سرمایه گذار توصیه نمی شود.

12. تبلیغات بالاپر (پاپ آپ)

نمایش صفحات تبلیغاتی خودبازشونده (پاپ آپ یا پاپ داون) آخرین گزینه این فهرست قرار می گیرد. این روش یکی از مدل های کسب درآمد در پروژه های تحت وب، به جهت باز شدن ناخواسته و بدون اجازه صفحه تبلیغات، نوعی ورود بی اجازه به حریم خصوصی کاربر بوده، هرزنامه تلقی می شود. این روش تبلیغاتی توصیه نمی شود زیرا می تواند به اعتبار و محبوبیت وبسایت آسیب جبران ناپذیری وارد سازد.

 

در این مقاله سعی شد فهرستی کامل از روش های کسب درآمد و مدل های درآمدی در سایت های وبلاگدهی ارائه گردد.

شما نیز می توانید هم اکنون اقدام به راه اندازی سیستم وبلاگدهی خود نموده، در مسیر کسب درآمد از این سیستم گام بردارید.

MindMade در این راه همراه شماست. هم اکنون تماس بگیرید.

منتظر اولین کامنت هستیم!

تصمیم راه‌اندازی وبسایت دارید؟

همین امروز سفارش خود را قطعی کنید

سفارش طراحی سایت 🚀
سفارش و سوال خود را مطرح کنید!
جعفر نقی زاده طراح سایت برنامه نویس وب جعفر نقی زاده آخرین فعالیت لحظاتی پیش