10دلیل برای استفاده نکردن از وردپرس

نکات طراحی سایت با وردپرس
10دلیل برای استفاده نکردن از وردپرس

در سراسر دنیا میلیون ها وب سایت در حال استفاده از وردپرس بعنوان هسته اصلی سایت هستند.

وردپرس یک نرم افزار تحت وب رایگان است که در ابتدا با هدف ایجاد وبلاگ شخصی ساخته شد، اما این روزها برای راه اندازی وبسایت های مختلف کاری و گاهی حتی تجاری هم استفاده می شود.

چون راه اندازی وبسایت با وردپرس نسبتا آسان بوده، لزومی به داشتن مهارت طراحی و برنامه نویسی ندارد، هر روز افراد بیشتری با هدف داشتن وبسایت خودشان، با هزینه کم و بدون کمک گرفتن از دیگران، جذب وردپرس می شوند.

حتی برخی طراحان وب، و شرکت های خدمات طراحی وب، برای راه اندازی وبسایت مشتریانشان از وردپرس استفاده می کنند. و با چنین رویکردی می توانند روزانه چندین وبسایت تحویل دهند، با قیمت هایی خیلی ارزان! 🙄

قطعا نمی توان محبوبیت وردپرس را در میان فعالان حوزه وب انکار کرد، این CMS می تواند در برخی موقعیت ها، مناسب هم باشد؛ اما نه همیشه، مراقب باشید!

در این مقاله سعی می کنم به مدیران وبسایت ها، طراحان و فعالان وب، کمک کنم تا با آگاهی بیشتری در انتخاب CMS پروژه شان (خصوصا در مواجهه با WP) اقدام کنند.

 

1. امنیت وردپرس

با توجه به در دسترس بودن ملیون ها وبسایت وردپرسی، سایت شما می تواند خیلی ساده بعنوان سیبلِ حمله، برای هکرها محسوب شود.

وقتی یک هکر بتواند ضعفی در این نرم افزار مدیریت محتوای مشهور پیدا کند، در واقع به نقطه ضعف ملیون ها سایت دسترسی دارد 🤐

هر پروژه نرم افزاری، سطحی از آسیب پذیری در مقابل نفوذ هکرها را می تواند داشته باشد. اما داشتن یک وبسایت اختصاصی، به این معنی است که هکرها باید به صورت اختصاصی برای وبسایت شما، زمان، منابع سخت افزاری و نرم افزاری، و هزینه صرف کنند.

 وبسایت هایی که برپایه وردپرس باشند، همگی می توانند با کشف فقط یک راه نفوذ، مورد تهدید واقع شوند، یا حتی از دسترس خارج شوند.

 

2. بروز رسانی های وردپرس

با اینکه برای وردپرس به صورت دوره ای، آپدیت های فنی و امنیتی ارائه می شود، اما عموما برای نصب و اجرای این بروزرسانی ها نیاز به مطالعه راهنماها، و کمک گرفتن از افراد فنی خواهید داشت؛ و این یعنی شما بصورت ناخواسته، همیشه باید آماده پرداخت هزینه باشید.

یک ضعف مهم دیگر درباره بروزرسانی ها این است که با هر آپدیت، احتمال بروز مشکلات جدید، از دست رفتن داده ها و ایرادهایی در طرح و قالب وبسایت (خصوصا اگر از قالبهای اختصاصی استفاده کرده باشید) وجود دارد.

تغییرات ناخواسته پنل مدیریت، و پیچیدگی های جدید را هم باید در نظر بگیرید!

لازم به اشاره است که در پروژه های اختصاصی، خبری از چنین بروزرسانی های ناخواسته نیست، و فقط زمانی که خودتان تصمیم بگیرید، دقیقا بروزرسانی هایی که لازم دارید، سفارش می دهید.

 

3. پلاگین های وردپرسی

یکی از جذاب ترین ایده ها در وردپرس، همین پلاگین های وردپرس هستند. هر پلاگین یک نرم افزار نسبتا کوچک است که توسط برنامه نویس ها، طراحی می شود. پلاگین ها می توانند امکانات خاصی به هسته WP، اضافه کنند.

نکته نگران کننده این است که هر روز صدها پلاگین توسط افراد مختلف برنامه نویسی و ارائه می شود. پلاگین هایی که هر کدام ضعف ها، خطاها و آسیب پذیری های امنیتی خاص خودشان را دارند.

بیشتر این پلاگین ها، به عنوان تفریح یا صرفا جهت استفاده شخصی طراحی می شوند؛ سپس به شکل رایگان منتشر می شوند و مدتی بعد، طراح حتی فراموش می کند که چنین چیزی ساخته بود!

یکی از مشکلات شایع پلاگین ها، تداخل آنها با همدیگر، و از کار افتادن بخشی و یا کل وبسایت است و کم نیستند پلاگین هایی که نمی توانید همزمان استفاده شان کنید.

بعد از بروزرسانی های هسته وردپرس هم، ممکن است بعضی پلاگین ها از کار بیفتند و یا حتی وبسایت را از کار بیندازند. و باید منتظر باشید (و دعا کنید) تا طراح پلاگین، آپدیت های مورد نیاز را منتشر کند.

گاهی در این دو راهی قرار می گیرید که آیا یک هسته آپدیت شده و امن می خواهید، یا همان وردپرس قدیمی که فعلا کار می کند و کسی کاری به کارش ندارد!🤧

در پروژه های اختصاصی، همیشه بسته به برنامه ها و استراتژی های خود، ابزارها و امکانات مورد نیاز را سفارش می دهید، به دلیل هماهنگی این ابزارها با نیازهای پیش بینی شده، بروزرسانی های بسیار کمتری مورد نیاز بوده، ذهن بسیار آرام تری از این بابت خواهید داشت.

 

4. پشتیبانی سایت های وردپرسی

چون وردپرس یک نرم افزار اوپن سورس است، جامعه پشتیبان خوبی می تواند داشته باشد. داشتن این جامعه پشتیبان ایده خوبی است اما همین موضوع باعث بروز مشکلات دیگری می شود!

شما هیچ پولی بابت طراحی و راه اندازی وردپرس نمی دهید، پس تیم پشتیبانیِ رسمی ای هم در کار نیست! تلفنی نیست که زنگ بزنید، ایمیلی نیست که پاسخگو باشد، ضمانتی هم بابت عملکرد وجود ندارد. همه چیز پایِ خودتان است! 😌

زمانی که وبسایت وردپرسی شما دچار مشکل می شود، مجبورید ساعات زیادی صرف رفع مشکل کنید، دفعات زیادی سرچ کنید، و از میان انجمن ها و وبسایت هایی که اکثرا فارسی هم نیستند، پیِ جواب مشکل جدیدتان بگردید.

و زمانی که جواب سوالتان را پیدا کردید، تازه مجبور هستید آستین ها را بالا بزنید و خودتان برای انجام کارهایِ لازم اقدام کنید. کاری که گاهی می تواند برای یک برنامه نویس با تجربه هم سخت باشد؛ چه برسد به یک طراح و یا وبمستر که فقط می داند چطور وردپرس را نصب و تنظیم کند!

 

5. نیازهای پروژه و امکانات وردپرس

با وجود هزاران پلاگین وردپرس، شما می توانید بخش های زیادی در سایتی که برپایه وردپرس باشد، اضافه کنید. اما مسئله اساسی این است که بیشتر مواقع، طراحان این پلاگین ها اهمیت نمی دهند شما چه نیاز دارید؛ یا دوست دارید چطور انجام شوند!

در شرایطی که یک پلاگین پاسخگوی نیاز شما نباشد، دو راه حل پیش روی شماست: یا یک پلاگین مشابه دیگر پیدا می کنید، یا خودتان مجبورید پلاگین مورد نیازتان را از پایه بسازید.

اگر بعد از تحمل دردسر امتحان کردن پلاگین های مشابه به این نتیجه رسیدید که لازم است پلاگین را خودتان بسازید، دو راهی جدیدتان اینجا شروع می شود: برنامه نویسی (که تخصص و مهارت و تجربه نیاز دارد) و یا سپردن طراحی به یک برنامه نویس.

 

6. سئو در وبسایت وردپرسی

معمولا کارِ سازگاری با موتورهای جستجوگر یا سئو را در وردپرس، با نصب چند پلاگین انجام می دهند. با انتخاب پلاگین مناسب، وبسایت شما سطح رضایت بخشی از سئو خواهد داشت. اما هیچ وقت به اندازه یک وبسایت اختصاصی، دسترسی کاملی برای تعیین و بهبود در شاخص های سئو ندارید.

 

7. سرعت سایتهای وردپرسی

یکی از چالش هایی که وردپرس هیچوقت نتوانست حل کند! و حتی با توسعه اش، بدتر هم شد! 🤯

سرعت بارگزاری صفحات سایت، چیزیست که هم روی سئو و هم روی تجربه مخاطبان شما تاثیر معنی داری خواهد داشت.

ودپرس به دلیل اینکه با استراتژی آچار فرانسه بودن، طراحی شده؛ در اکثر مواقع، امکانات، ابزارها و بخش های بی‌مصرفِ فراوانی در هسته و پلاگین هایش دارد. این به آن معنی است که سرور شما در هر فراخوانی، پردازش‌های بیخود زیادی انجام می دهد و این یعنی هر صفحه از سایت زمان زیادی برای پردازش نیاز دارد.

این مشکل با افزایش بازدیدکنندگان وبسایت خیلی حادتر خواهد شد. منابع بسیار زیادی از سرور مصرف می شود و شما مدام مجبور هستید هزینه های بیشتری بابت تامین سخت افزار بیشتر بپردازید که تقریبا برای هیچ، مصرف می شوند!

وردپرس در بلند مدت حتی بابت فاجعه ی گرمایش زمین هم مسئول است!😁 🧐

در پروژه هایی که بصورت اختصاصی طراحی می شوند، هر بخش دقیقا همان کاری را می کند که لازم است انجام دهد، با حداقل پردازش و در کمترین زمان. بالا بودن کارایی، عملکرد و سرعت لود، یکی از مهمترین مزیت های پروژه هایی است که بصورت اختصاصی برنامه نویسی می شوند.

 

8. سازگاری بخش‌های مختلف

بیشتر قالب های وردپرسی رایگان، هماهنگی و سازگاری زیادی با پلاگین های متنوع، و البته مرورگرها و دستگاه های مختلف ندارند.

در پروژه های اختصاصی، معمولا به جهت طراحی گام به گام، بخش های مختلف پروژه از نظر سازگاری با همدیگر و نیز مرورگرها تست می شود و هماهنگی بالایی بنا به نیاز مشتری به دست می آید.

وبسایتی که سازگاری بیشتری داشته باشد، می تواند به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشد و این یعنی موفقیت!

 

9. سرور های اشتراکی

در فضای وب، بیشتر وبسایت ها بر روی سرورهای اشتراکی میزبانی می شوند. ذات اشتراکی بودن، به این معنی است که به دلایل مختلف در مواقعی مجبور به انتقال پروژه به سرور دیگری خواهید بود. هر وبسایتی در این موقعیت مقداری کار نیاز خواهد داشت، اما همین کار با وردپرس بخاطر پیچیدگی های زیادی که در هسته و پلاگین هایش وجود دارد، می تواند سخت باشد.

ضمن هزینه های ناخواسته، ممکن است ساعت ها و حتی روزها معطل پروژه‌ی انتقال باشید.

 

10. قالب های مشابه همدیگر

یکی از نقاط قوت مهم WordPress این است که اجازه نصب و انتخاب پوسته های مختلف را به شما می دهد.

و اما آن روی سکه! بیشتر سایت های وردپرسی شبیه هم هستند، حتی لزومی به بررسی دقیق نیست و در یک نگاه، به راحتی متوجه وردپرسی بودن آن می شوید 😑 و این شباهت برای خودتان و یا مشتری تان، اصلا حس خوبی نخواهد بود. ضمنا بیشتر اوقات این قالب ها چیزی نیستند که می خواستید؛ پس مجبور هستید شروع کنید به اختصاصی سازیِ قالب و یا خرید قالب (که حداقل تعداد کمتری سایت مشابه دارد) و یا سفارش یک قالب کاملا اختصاصی، که هزینه قابل توجهی برایتان خواهد داشت.

مزیت طراحی اختصاصی این است که از ابتدای کار، چیزی که می خواهید، انجام می شود و در طی مراحل بعدی، به طرحی که در نظر دارید نزدیک می شود.

 

جمع بندی

وردپرس بعنوان یک برنامه مدیریت محتوا به شما اجازه می دهد با کمترین دانش فنی، و هزینه و زمان کم، وبسایت خود را راه اندازی کنید و این برای وبسایت شخصی تان، می تواند کافی باشد. اما برای اهداف تجاری و پروژه های جدی تر، بهتر است از خود سوال کنید، آیا می خواهید ریسک امنیت پایین، آپدیت های دوره ای، خطاها و هزینه های ناخواسته، سرعت بارگزاری واقعا پایین را تحمل کنید یا نه. فراموش نکنید که با وردپرس، پروژه شما بر برنامه هایی استوار است که طراحان آنها، بیشتر برای تفریح، آنها را ساخته‌اند.

حتی با وجود محدودیت بودجه، به نظر می رسد بهتر است تلاش کنید روی وبسایتی با برنامه نویسی و طراحی اختصاصی، سرمایه گذاری کنید.

بیشتر اوقات وبسایت شما اولین و آخرین چیزی است که مشتریان بالقوه تان خواهند دید، و براساس آنچه دیدند برای کار با شما تصمیم خواهند گرفت؛ هسته ی نرم افزاری پروژه، چیزی است که باید از ابتدای راه اندازی وبسایت تان، زمان کافی برای تصمیم گیری درباره آن، صرف کنید.

 

من هر لحظه مشتاق و آماده کمک، ارائه راهنمایی و پاسخگویی به ابهام ها و سوالات شما در این تصمیم مهم هستم. هر زمان لازم دیدید می توانید تماس بگیرید.🌼

 

🔖 در این مقاله توضیح داده‌ام که وردپرس می‌تواند برای راه اندازی وبسایت برای کسب‌وکارهای کوچک، انتخاب مناسبی باشد: چرا وردپرس برای طراحی وبسایت شما مناسب است.

 

۹۸/۱۰/۱۰
خواننده

مقاله کاملا بدبینانه به وردپرس برای طراحی سایت نوشته شده بود.

۹۸/۱۰/۱۲
مایندمید

این مقاله را بر پایه تجربه های چندین ساله خودم و دوستانم نوشته ام و همانطور که اشاره شده، هدف این است که به وبمسترها برای انتخاب CMS بهتر کمک کنم

۹۸/۱۰/۱۰
مهدی تمسکی

خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
به نظر بنده نقاط ضعفی که وردپرس داره نیمیش با اختصاصی سازی و کاستوم کردن قابل حل هست و در مقابل بخشی از مواردی که ذکر کردین برای وبسایت هایی با cms اختصاصی هم وجود داره،در کل نقاط ضعف وردپرس در مقابل حسن هایی که داره برای سایت ها و تجارت هایی که "خیلی‌ بزرگ" نیستند قابل چشم پوشیه، ولی برای سایت هایی با دیتای های عظیم و حساس و تجارت های خیلی بزرگ مناسب نیست و بهتره از cms اختصاصی استفاده بشه

۹۸/۱۰/۱۲
مایندمید

درود بر شما؛ بله این (سیستم مدیریت محتوا) می تواند در برخی شرایط به کار بیاید، اما نه همیشه

۹۸/۱۰/۱۱
Rita.delavari

نظرتون محترم ولی یا وردپرس کار حرفه ای نیستید...

۹۸/۱۰/۱۲
مایندمید

بنده سال‌هاست که کار برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم؛ بخش زیادی از درخواست‌های کار که دریافت می کنم مربوط به مشکلاتِ سایت‌های وردپرسی و پلاگین های آن است، و زمان زیادی برای حل این مشکلات و بهبود این سایت‌ها و پلاگین‌ها، و حتی تغییر و بهبود هسته وردپرس اختصاص داده‌ام

تصمیم راه‌اندازی وبسایت دارید؟

همین امروز سفارش خود را قطعی کنید

سفارش طراحی سایت 🚀
سفارش و سوال خود را مطرح کنید!
جعفر نقی زاده طراح سایت برنامه نویس وب جعفر نقی زاده آخرین فعالیت لحظاتی پیش