7راز کسب درآمد برای برنامه نویس های تازه کار

موفقیت در کسب درآمد از برنامه نویسی
7راز کسب درآمد برای برنامه نویس های تازه کار

حتی اگر به تازگی شروع به یادگیری برنامه نویسی کرده اید، اگر بنا دارید همه یا بخشی از زمان خود را بصورت فریلنسر کار کنید، این نکات به درد شما خواهند خورد. اگر مدت کوتاهی در حد چند ماه است که با برنامه نویسی زندگی می کنید حتما این مطلب برای شماست!

احتمالا یک برنامه نویس، پس از سالها آزمون و خطا، بیشتر نکاتی که در این مقاله طرح خواهیم کرد، را کشف کرده باشد، اما شما بعنوان یک تازه کار بهتر است با به خاطر سپردن این نکات، از برنامه نویسی تان لذت ببرید، و دنیای بهتری برای خودتان و بقیه بسازید. چرخ را دوباره اختراع نکنید!

 

قبل از شروع مطلب اصلی یک نکته اساسی را لازم به ذکر می دانم:

 

هرگز مجانی کار نکنید؛ هیچوقت!

متاسفانه گاهی می بینم که بعضی دوستانم این اشتباه را مرتکب می شوند؛ مخصوصا دوستانی که تازه وارد دنیای کسب و کار برنامه نویسی می شوند.

اولا بعنوان یک برنامه نویس، مهارت و زمان شما در هر اندازه ای، ارزشمند هستند. ثانیا کار کردن بصورت رایگان باعث یک مشکل اساسی مخصوصا برای تازه کارها خواهد شد. شما وقتی برای کسی مجانی کار می کنید، حتی اگر این فرد، دوست صمیمی شما باشد، چون پولی بابت کار شما پرداخت نکرده، در بیان انتظارات خود و کاستی های کار شما، راحت نخواهد بود. شما هیچوقت نمی توانید از رضایت مشتری و اتمام پروژه مطمئن شوید؛ و این می تواند در نهایت به ضرر هر دو طرف تمام شود. لازم نیست رقم خیلی زیادی بخواهید، اما حتما بابت کارتان مبلغی معین کنید.

 

و اما راه هایی که بعنوان یک برنامه نویس فریلنسر می توانید کسب درآمد کنید:

 

1. وبسایت کاری خودتان را بسازید

ساختن وبسایت کاری خودتان، اولین و بهترین شانس شما برای نمایش مهارت ها، توانایی ها و در کل پتانسیل های شماست. می توانید در این وبسایت به معرفی خودتان، توضیح مهارت ها و علاقمندی هایتان بپردازید؛ پروژه های جدیدی که انجام می دهید معرفی و جزئیات فنی آنها را تشریح کنید؛ تا مخاطبان با تجربه های شما بیشتر آشنا شوند.

حتما دقت کنید که وبسایتی با محتوای مرتبط با کارهایتان، از نظر فنی کاملا به روز، و بر اساس ترند های طراحی و برنامه نویسی روز ارائه کرده باشید.

 

2. حواس تان به دوستان و فامیل باشد

مفهوم شبکه سازی را تقریبا در تمام کتاب های بازاریابی پیدا می کنید. حتی اگر نمونه کارهای درخشانی برای ارائه نداشته باشید، باز هم مشتریان علاقمندند با شمایی کار کنند که می شناسند، و اطمینان دارند. حواس تان به دوستان و فامیل باشد، حدالامکان حضوری با افراد مکالمه داشته، به آنها بگویید چه کارهایی بلدید. به تجربه می توانم بگویم یک ملیون فالور اینستاگرام، تویتر و فیس بوک شما فقط به اندازه یکی دو نفر دوست حضوری ارزش دارد. پس اگر موجودی حساب بانکی تان مهم است، ضمن حضور در شبکه های مجازی، خیلی بیشتر به روابط اجتماعیِ حقیقی ارزش بدهید. با کسانی که فکر می کنید می توانند مشتریِ خدمات شما باشند، و یا احتمالا برایتان مشتری جذب می کنند، در ارتباط باشید.

اهمیت شبکه سازی در کسب درآمد با برنامه نویسی

 

3. لینکدین را جدی بگیرید

نه به اندازه کشورهای توسعه یافته، اما در حد تاثیرگذاری، پروفایل شما در لینکدین، مهم است. پروفایل تان را به روز نگه دارید. نمونه کارها، مهارت ها، و گاهی مقالات تان را در آن درج کنید.

 

4. سایت های فریلنسینگ

استفاده از سایت های فریلنسینگ را برای یک برنامه نویسِ تازه کار توصیه نمی کنیم؛ چون برای تازه کارها، گرفتن پروژه در این سایت ها که رقابت بالاست، سخت خواهد بود. بهترین راهکار برای شما فعلا از طریق گفتگو، توصیه دوستان و شبکه های شخصی (تبلیغ دهان به دهان) است.

 

5. کسب و کارهای محلی را دریابید

اگر با دقت نگاه کنید، بسیاری از کسب و کارها را در همان محل زندگی تان پیدا می کنید که برنامه نویس یا طراح ندارند؛ اما آماده اند برای راه اندازی وبسایت شان (یا اپلیکیشن موبایل) با قیمتی منصفانه، هزینه کنند. می توانید به این کسب و کارها ایمیل بزنید (از روی کارت ویزیت یا کاتالوگ ها ایمیل را پیدا کنید)، از طریق دوستان و آشنایان لینک بزنید، و یا حضوری مراجعه کنید. تلاش کنید تا آنها بفهمند چگونه به کسب و کارشان کمک می کنید، مثلا چگونه به درآمدشان اضافه یا از هزینه ها کم می کنید.

 

6. شبکه سازی با همکاران

همه می دانیم همکاری (و شراکت) یکی از سخت ترین کارها در ایران است. اما باید از جایی شروع کنیم و یاد بگیریم. مواقع زیادی پیش می آید که کاری به من پیشنهاد می شود که به دلایل مختلف (کمبود زمان یا نداشتن مهارت خاص) نمی توانم آن پروژه را بپذیرم، و تقریبا همیشه مشتری می پرسد آیا کسی را برای این پروژه می توانم معرفی کنم؟ شبکه سازی با همکاران کمک می کند تا در مواقعی برای همدیگر پروژه بفرستیم؛  اینطوری هم به پیمانکار کمک کنیم دنبال برنامه نویسِ خوب سرگردان نباشد، هم به همکاران خود کمک می کنیم. داشتن شبکه ای از برنامه نویس های قابل اعتماد، کمک بزرگی به دوستان و البته خودمان خواهد بود.

همچنین برخی پروژه ها، نیاز به همکاری چندین برنامه نویس و طراح در بخش های متعدد پروژه دارد. این شبکه سازی در چنین مواقعی بسیار با ارزش خواهد بود.

 

7. قدرت برند شخصی شما

شما به عنوان فریلنسر یک برند شخصی قدرتمند نیاز دارید و این به زمان و البته تلاش نیاز دارد. دوستان و همکاران باید شما و مهارت و تخصص تان را بخاطر داشته باشند. گاهی یک مقاله حدالامکان مفید و کاربردی منتشر کنید تا هم به غنای محتوای وب فارسی کمک کنید هم به برند شخصی تان. اگر مطلب جدیدی یاد گرفتید، پروژه جدیدی گرفتید، برنامه کاربردی جدیدی نوشتید، یا کشف جدیدی داشتید، به اشتراک بگذارید. برند شخصی شما یعنی اعتبارتان در دنیای دیجیتال؛ با ارائه درست آنچه می دانید، آنچه هستید و آنچه در چنته دارید، می توانید معتبر شوید حتی اگر تازه کار باشید.

 

7.5. دو نکته پایانی

- همیشه یادبگیرید و خودتان را برای بیشتر یادگرفتن تشویق کنید.

- دائم تلاش کنید و کم نیارید!

 

در مایندمید بعنوان مشاور 24ساعته کسب و کار دیجیتال شما، بسیار علاقمند، و آماده ایم تا در حد توان، از آموزش برنامه نویسی، تا راه اندازی کسب و کار آنلاین، بهبود و توسعه وبسایت و اپلیکیشن های موبایل در کنارتان باشیم. هم اکنون می توانید تماس بگیرید.

 

 

۹۹/۰۲/۱۷
syedsaeed.hashemi

از شما ممنونم... بسیار مفید و کاربردی بود

تصمیم راه‌اندازی وبسایت دارید؟

همین امروز سفارش خود را قطعی کنید

سفارش طراحی سایت 🚀
سفارش و سوال خود را مطرح کنید!
جعفر نقی زاده طراح سایت برنامه نویس وب جعفر نقی زاده آخرین فعالیت لحظاتی پیش