طراح وب یا برنامه نویس وب؛ به کدام نیاز داریم؟

تفاوت‌های طراح و برنامه‌نویس وب
طراح وب یا برنامه نویس وب؛ به کدام نیاز داریم؟

برای استخدام یک طراح وب حرفه ای، یا سپردن کار به یک طراح وب فریلنسر، قبل از هر چیز لازم است بدانید می خواهید با بودجه ای که در اختیار دارید، به چه نتیجه ای برسید، چطور ابزارهایی در نظر دارید، شکل و شمایل پروژه تان چطور باید باشد؛ و بعد می توانید برای سپردن آن به فرد یا شرکت مناسب تصمیم بگیرید.

وقتی درگیر راه اندازی وب سایت، استارتاپ آنلاین، یا پروژه های تحت وب می شوید، کار به دو بخش اساسی تقسیم می شود:

  • طراحی وب
  • برنامه نویسی وب

و دو رویکرد متفاوت می توانید برای انجام پروژه تان در نظر بگیرید:

  • استخدام افراد متفاوت برای بخش های گرافیک و برنامه نویسی
  • استخدام یک فرد با تجربه که توانایی انجام هر دو لایه را داشته باشد.

زمانی که بحث طراحی و راه اندازی سایت اینترنتی و پروژه های استارتاپی تحت وب مطرح می شود، سه تخصص اساسی در این روند درگیر هستند:

  • طراح گرافیک
  • طراح وب
  • توسعه دهنده وب (دِوِلوپر، برنامه نویس یا کدنویس)

 

سوالی که ما دنبال پاسخ آن هستیم، این است که به کدام یک نیاز داریم؟ گرافیست، طراح وب، یا برنامه نویس؟
اول بهتر است ببینیم هر کدام چطور می توانند ما کارآفرین ها را در راه اندازی یک استارتاپ آنلاین کمک کنند:

 

طراح گرافیک کیست؟

طراحان گرافیک روی ساختن تصاویر و عکس ها تمرکز می کنند.

یک طراح گرافیک، لزوما وبسایت طراحی نمی کند.

گرافیست ها، معمولا کار برنامه نویسی وبسایت انجام نمی دهند.

طراح گرافیست، عکس ها، آیکن ها، بنرها، لوگوها و سایر اجزای گرافیکی مورد نیاز یک وبسایت را طراحی می کند. بصورت کلی، اگر نیاز به یک عکس یا گرافیک در پروژه تان دارید، احتمالا گرافیست ها بتوانند مشکل تان را حل کنند. اگر گرافیست شما، تجربه طراحی لوگو هم داشته باشد، می تواند این کار را هم برایتان انجام دهد.

برخی گرافیست ها توان طراحی وب هم دارند. اما معمولا نباید انتظار داشته باشید، طراح گرافیک، کار طراحی وب و برنامه نویسی وب هم برایتان انجام دهد. تبدیل گرافیک اولیه به HTML و CSS کاری است که بهتر است آن را به طراح وب بسپاریم.

 

طراح وب کیست؟

طراح وب، افکار و ایده های شما را به وبسایت واقعی تبدیل می کند.

یک طراح وب می تواند پوسته صفحات وبسایت شما را طراحی کرده، تصاویر، آیکن ها، دکمه ها و عکسهای مورد نیاز را در موقعیت های مناسب قرار دهد.

بسته به تجربه، طراح وب می تواند تا حدودی کار برنامه نویسی هم انجام دهد اما معمولا توانایی طراح وب به اندازه کدنویس (وب دولوپر) نیست.

بیشتر اوقات طراحان وب ترجیح می دهند از ابزارهای آماده مانند وردپرس برای راه اندازی وبسایت ها بهره ببرند. یک طراح وب، متخصص تبدیل ایده به وبسایت واقعی است که عملکردهای مورد نیاز را داشته باشد.

در واقع طراح وب می تواند خودش تا حدودی کار گرافیست را هم به عهده بگیرد. اما نباید انتظار گرافیک فوق العاده ای داشته باشید. چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که، اگر کسی به خوبی طراحی وب انجام می دهد، به این معنا نیست که کدنویس (یا توسعه دهنده) خوبی هم باشد و برعکس. مهارتهای متفاوت و زیادی برای طراحی وب و توسعه وب نیاز است. پس این پیش فرض را کنار بگذارید که یک برنامه نویس حرفه ای، یک طراح وب حرفه ای هم باید باشد.

 

برنامه نویس وب / توسعه دهنده وب کیست؟

یک توسعه دهنده حرفه ای تقریبا می تواند تمام کارهای وبسایت تان را انجام دهد.

معمولا برنامه نویس های وب، طراحان خیلی خوبی نیستند؛ بهتر است برای طراحی و گرافیک، بیش از حد روی برنامه نویس تکیه نکنید.

برنامه نویس های خوب در کنار گرافیست های خوب، می توانند تیمی عالی تشکیل دهند.

توسعه دهنده ها (کدنویس ها) معمولا مهندس هایی هستند که می توانند تقریبا هر نوع وبسایتی که بخواهید برایتان طراحی و کدنویسی کنند و معمولا آنها برنامه نویسی پروژه را کاملا از پایه انجام می دهند.

توسعه دهنده ها، نسبت به طراح وب، می توانند سطح بالاتری از ابزارها و امکانات را روی وبسایت شما، برای شما و مخاطبان تان بسازند و ارائه دهند. مساله های پیچیده، مشکلات سخت و یا کارهایی مثل دیباگ و رفع ایراد وبسایت، یا ابزارها و پلاگین های وبسایت تان را معمولا با خیال راحت می توانید به وب دولوپر ها بسپارید.

استارتاپ های اینترنتی، که معمولا پروژه هایی با جزئیات اختصاصی و فراوان دارند، معمولا به حضور و همکاری حداقل یک وب دولوپر نیازمند هستند.

 

تفاوت های طراح وب یا برنامه نویس وب؟ کدام را استخدام کنیم؟

نکته جالب توجه این که با نگاهی به ترندهای گوگل، می توان به این نتیجه رسید که در بیشتر اوقات، به سبب آشنایی کم افراد با تفاوت مفاهیم و تخصص های فوق، تمامی افراد درگیر در فرآیند راه اندازی وبسایت را "طراح وب" یا "طراح سایت" و همه فرآیند "طراحی وبسایت" فرض می شود. در حالی که فرد باید با توجه به علاقمندی ها، روحیه، سوابق و رزومه کاری اش ارزیابی شود.

 

حالا کدام؟

گرافیست، طراح یا دولوپر؟ این تصمیم بستگی به نیاز و شرایط شما دارد:

به طراحی یک لوگوی جدید یا یک بنر تبلیغاتی نیاز دارید؟ باید یک طراح گرافیک وب (گرافیست وب) پیدا کنید.

تغییراتی در پوسته وبسایت و محتوا یا چیدمان آن در نظر دارید؟ پس می توانید به طراح وب مراجعه کنید.

ایده ای برای کارآفرینی اینترنتی دارید؟ قصد راه اندازی یک پروژه تحت وب جدید دارید؟ امکانات و بخش های جدیدی برای وب سایت می خواهید؟ یک توسعه دهنده وب (برنامه نویس وب / کدنویس وب) استخدام کنید.

اگر علاقمندید که تمام کارها را بدون دردسر به یک شخص (و یا شرکت طراحی وب) مطمئن بسپارید و می دانید که آن فرد مناسب را پیدا کرده اید، دیگر بحثی باقی نمی ماند! منتظر موفقیت شما در کارآفرینی اینترنتی هستم.

 

منتظر اولین کامنت هستیم!

تصمیم راه‌اندازی وبسایت دارید؟

همین امروز سفارش خود را قطعی کنید

سفارش طراحی سایت 🚀
سفارش و سوال خود را مطرح کنید!
جعفر نقی زاده طراح سایت برنامه نویس وب جعفر نقی زاده آخرین فعالیت لحظاتی پیش