آموزش کسب درآمد از وبلاگ نویسی

موفقیت در وبلاگ نویسی و کسب درآمد از آن
آموزش کسب درآمد از وبلاگ نویسی

سرمایه گذاری در وبلاگ نویسی و کسب درآمد از وبلاگ، روز به روز در حال گسترش است. افراد و حتی کسب و کارها متوجه ارزشمند بودن وبلاگ شده اند و هر روز به تعداد بیزنس هایی که وبلاگ فعال دارند اضافه می شود.

وبلاگ ها با وجود ظاهر ساده شان، توانایی اثرگذاری و ایجاد جریان درآمد قدرتمندی دارند. ساختن یک وبلاگ محبوب با محتوای ارزشمند کار آسانی نیست و به زمان و انرژی زیادی نیازمند است.

بر خلاف باور رایج افراد، مخصوصا در شروعِ کار، درآمدِ وبلاگ نمی تواند از نوع درآمد منفعل (Passive Income) باشد و برای رسیدن به چنان سطحی، نیاز به تلاش و کار مداوم دارد.

یک وبلاگ خوب، می تواند مانند زمین یا ملک ارزشمند باشد؛ برای رساندن وبلاگ مان به چنان ارزشی نیاز است این چند مرحله را انجام دهیم:

 

1. با وبلاگ نویسی دوست شوید😍

بیشتر اوقات وبلاگ نویس ها همزمان با نوشتن، تجربه کسب می کنند و یاد میگیرند. اما لازم است ابتدا کمی تحقیق کنید و بدانید برای شروع کار چه باید کرد.

اگر تا کنون هیچوقت وبلاگ نساخته اید، توصیه می کنم کمی در این موضوع (نحوه راه اندازی و نوشتنِ وبلاگ) تحقیق کنید.

وبلاگ هایی که درباره "وبلاگ نویسی" می نویسند را بخوانید و اگر اهل مطالعه هستید، کتابهایی در این موضوع در بازار می توانید پیدا کنید. توصیه می کنم چند هفته ای برای این موضوع وقت بگذارید، و یک وبلاگ تمرینی بسازید تا قبل از شروعِ کارِ اصلی، با وبلاگنویسی دوست شوید.

 

2. یک شاخه برای فعالیت خود انتخاب کنید🧐

شما نمی توانید در وبلاگ تان از همه جا و همه چیز بنویسید؛ اگر چنین کاری کنید، خیلی زود پشیمان خواهید شد. چون نمی توانید مطالبی به اندازه کافی مفید و با کیفیت بنویسید. پس بهتر است یک شاخه خاص و محدود انتخاب کنید تا درباره آن تحقیق کنید، یاد بگیرید، تحلیل و تفسیر کنید، یاد بدهید و به مخاطبان وبلاگ تان، ارزش ارائه کنید.

معمولا بهترین موضوع، همان زمینه ای است که در آن کار کرده اید و تجربه و علاقه شخصی دارید.

 

چطور یک شاخه خوب برای وبلاگ خود انتخاب کنیم؟

مهمترین عوامل برای انتخاب موضوع و شاخه وبلاگ تان می توانند اینها باشند:

 • آ. تخصص شخصی
 • ب. سطح رقابت
 • پ. توانایی کسب درآمد

مثلا اگر قصد راه اندازی وبلاگی در زمینه آشپزی دارید، ببیند آیا تجربه کافی دارید؟ آیا آماده رقابت با ملیون ها وبلاگِ خوب در این موضوع هستید؟ برای این موضوع، چقدر پتانسیلِ کسبِ درآمد متصور هستید؟

اینها سوالاتی هستند که لازم است کمی بهشان فکر کنید.

کسب درآمد با وبلاگنویسی - نمونه وبلاگ آشپزی
نمونه طراحی زیبای وبلاگ آشپزی

 

3. درباره نحوه کسب درآمد تصمیم بگیرید🤑

راه های متعددی برای کسب درآمد از یک وبلاگ وجود دارند. اگر می خواهید یک وبلاگ جدید بسازید و خصوصا اگر بخواهید وبلاگی که فعال است را بخرید، لازم است نحوه کسب درآمد آن را به دقت بررسی کنید.

 

مدل های کسب درآمد از وبلاگ

پرطرفدارترین راه های ایجاد جریان مالی از وبلاگ اینها هستند:

 • همکاری در فروش (افیلیت مارکتینگ) : شما با کمک به فروش محصولاتِ فروشگاه ها، سهمی از فروش آنها می گیرید. محصولاتی که مرتبط با موضوع وبلاگ شما هستند و احتمالا با نیازها و روحیات مخاطبان وبلاگ تان هماهنگی دارند، به مخاطب پیشنهاد می دهید تا در صورت فروش، پورسانت بگیرید.
  می توانید سیستم های همکاری در فروش در فروشگاه های اینترنتیِ معتبر کشورمان را بررسی کنید.
 • درآمد به ازای کلیک : سیستم های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که می توانید با نمایش آگهی های آنها در وبلاگ تان، به ازای کلیک هایی که مخاطبان روی آنها می زنند، درآمد کسب کنید.
  با این روش وبلاگ شما زشت می شود، و کنترل زیادی روی موضوع آگهی ها نخواهید داشت، همچنین سرعت بارگذاری صفحات تان کم می شود؛ پس پیشنهاد می کنم این روش را در اولویت نگذارید.
 • آگهی های تجاری مستقیم: شما به طور مستقیم با بیزنس های مختلف، خصوصا آنها که با موضوع کار شما مرتبط باشند، مکاتبه می کنید و آگهیِ برند ها و محصولات آنها را در وبلاگتان نمایش می دهید.
 • فروش محصولاتِ خودمان : این محصولات می توانند دوره های آموزشی، وبینار، کتابهای الکترونیک، ویدیوهای آموزشی، پادکست و ... باشند.

 

وبلاگ های مختلف معمولا با ترکیبی از روشهای متعدد، کسب درآمد می کنند. اگر قصد سرمایه گذاری روی یک وبلاگ آماده را دارید، مطمئن شوید که همه راه های درآمدی آن را –همراه با مستندات- بررسی کرده اید. همچنین وبلاگ مورد نظر باید دارای درآمدی پایدار در طی چند ماه بوده باشد.

به مرور با کسب تجربه، ممکن است یکی یا چند مدلِ درآمدی را بیشتر پسند کنید، همچنین کشف می کنید برای صنعت یا شاخه ی کاری شما کدام روشها مناسب تر هستند.

 

ارزش گذاری وبلاگ ها

بسته به توافق طرفین، قیمت های متفاوتی برای وبلاگ ها می تواند تعیین شود؛ اما معمولا به طور کلی، چیزی بین 6 الی 24 برابر متوسط درآمد ماهانه، بعنوان قیمت یک وبلاگ تعیین می شود. و البته در این مورد هر چه درآمد پایدارتر بوده باشد، ارزش وبلاگ بیشتر است.

 

خرید وبلاگ

این روزها با افزایش خرید و فروش وبلاگ ها مواجه هستیم. اگر در دنیای وبلاگ نویسی، تازه وارد باشید بهتر است ابتدا با سرمایه گذاری های خیلی کوچک –دور از هیجان و عجله- شروع کنید.
برای خرید و سرمایه گذاری در وبلاگ ها، زمان کافی به بررسی آنها اختصاص دهید و قبل از پرداخت نهایی، از صحت آنچه که فروشنده ادعا کرده است، مطمئن شوید.

 

4. به طور مداوم تلاش کنید🤠

هیچوقت اینطور نبوده که فقط یک وبلاگ راه اندازی کنید و منتظر درآمد بمانید. برای رسیدن به کسب درآمد نیاز به تلاش و کار است. بسیار مهم است که با دنیای وبلاگ نویسی دوست بشوید، مشخص کنید چقدر زمان به آن اختصاص می دهید، چقدر سرمایه گذاری خواهید کرد و یک استراتژی مشخص برای پیشبرد آن داشته باشید.

وبلاگ نویسی و خصوصا کسب درآمد با نوشتنِ وبلاگ برای همه افراد مناسب نیست؛ اما اگر نوشتن چیزی است که از آن لذت می برید، احتمالا دنیا به وبلاگِ شما نیاز دارد. همین امروز شروع کنید! 😎

 

۹۸/۰۴/۱۴
arman

با تشکر از مطلب فوق، خواستم بپرسم شما خدماتی در زمینه ساخت وبلاگ هم ارایه میدین؟

۹۸/۰۴/۲۴
مایندمید

متشکرم از دقت نظر شما
به روش های متعددی می توانید وبلاگ بسازید
برای دریافت مشاوره می توانید تماس بگیرید.

تصمیم راه‌اندازی وبسایت دارید؟

همین امروز سفارش خود را قطعی کنید

سفارش طراحی سایت 🚀
سفارش و سوال خود را مطرح کنید!
جعفر نقی زاده طراح سایت برنامه نویس وب جعفر نقی زاده آخرین فعالیت لحظاتی پیش